Wednesday, November 18, 2009

Legaliseerimine

Hiljuti pidin ühe väikese trahviga seoses 15 minutit MUPO kontoris istuma.

Mõnel on ikka väga kindel nägemus, et inimene on maailma sündinud ainult selleks, et seadusi täita (mitte vastupidi, nagu tegelikult peaks olema). See on täiesti hullumeelne. Igati toredana näiv vennike - ja justnimelt "vennike", kuna sügaval sisimas ma tunnen, et me oleme kõik nii-nii sarnases olukorras, justkui ühes peres ja peaksime kõik üksteist aitama - igatahes, see tore noormees, kelle põsed roosalt õhetavad teeb su elu raskeks ainult selle pärast, et kuhugi paberile on mingisugused sõnad kirjutatud. Ei sisenda just erilist usaldust valitsussüsteemi suhtes see, kui ma siiralt usun, et ei ole midagi valesti teinud, aga terved ametkonnad näevad rasket vaeva, et minu vabadust piirata. Ja ma ei räägi ainult kanepist, vaid ka näiteks punase tulega üle tee minemisest - kas mul on tõesti keelatud minna ka siis, kui kilomeetri kaugusel ei ole ühtegi autot näha? Või näiteks, põhimõtteliselt võiks politsei seista kuskil kõrtsi ees ja kõik sealt väljujad pokri pista, kuna seaduse järgi on avalikus kohas purjus peaga viibimine keelatud. Siin tuleb ikkagi mängu inimene ja tema arvamus, et millist seadust täide viia ja millist mitte. Mina näengi hetkel kahte võimalikku tulevikuvarianti:
1. seadused ei muutu, aga ühiskond kasvab targemaks ning lõpuks enam kedagi ei huvitagi, mida need ärimehed Toompeal sahkerdavad
2. seadused muutuvad ja ka minusugustel tekib mingisugune usk riigivõimu

sest jah, praegu mul tõesti seda usku ei ole. Aina absurdsem tundub mulle, kuidas üks i n s t i t u t s i o o n saab teha otsuseid inimeste vabaduse kohta. Kujutage endale ette näiteks, et mingisugune firma võib oma töötajale täiesti seaduslikult surmanuhtluse määrata. Sest täpselt see tegelikult toimubki meil praegu. "Dogville" on hea film.

Panin kokku väikese nimekirja viimase viie kuu jooksul Eesti ajakirjanduses avaldatud artiklitest, mis pooldavad kanepi legaliseerimist:
Jaan Sootak - Asugem narkootikumide legaliseerimise teele
Mikk Pärnits - Komistamine kujutletava lävepaku taha
Mart Kalvet - Kanep: Hollandi perspektiiv
Mart Kalvet - Kanep on 13 miljoni eurooplase igakuine lõbu
Mart Kalvet - Paratamatus
Jüri Saar - Dekriminaliseerimisest veel kord: debatist ja uuringutest

Andres Laiapea - Narkopoliitika ummikus
Mari Järvelaid - Kanep mõjub ohutumalt kui alkohol ja tubakas
Toomas Paul - Põhiseaduslikud õigused

Karol Kallas - Mitme näoga narkoteema
Teadlased - Kanepisuitsetamine ei põhjusta vaimuhaigusi

Tarmo Kruusimägi - narkopropaganda mittemõtlevale inimesele
Peeter Sauter - Narkoturismi Meka Tallinn?

Ja varasemast muidugi Aune Altmetsa surematu bakalaurusetöö:
Kanep kui ravimtaim

Päris kõik siia arvatavasti ei saanud - võite kommentaaridesse veel kasulikke linke postitada. Oleks tore, kui oleks mingisugune arhiiv sellealasest eestikeelsest informatsioonist.

hiljem lisatud:
Richard Villems - hädaldamiseks on eestlastel väga vähe õigustust

10 comments:

Anonymous said...

Kohati JAA! kanep ei ole häbiasi, narkootikum. Aga vahest on mul tunne, et mida rohkem lubatud, seda rohkem solgitud. Kasutamisele ei saa teha mingeid ettekirjutisi, me ei saa eeldada kõigilt ühelaadseid kogemusi või arvamusi. Aga ossilaadne legaliseeritud kanepi suitsetamine tundub kuidagi palju ebatervislikum hipilik keelatud tarbimine.

Meil ei ole traditsiooni isegi toidus ja seetõttu tarbime mingit ebatervislikku koosluspaska või pingutame üle ja tarbime ebtervislikku toitainete vaest paska. Kui me lihtsalt legaliseerime kanepi, siis see muutub ka selliseks hambapastaks, mille õigele kasutamisele isegi ei mõelda.

Iseenesest, ma ei poolda etteheiteid, tarbida võiks kuidas ssovid, ja olen veidi purjus ka.

Üks Kõik said...

Hmm.. aga mina näiteks ei arva, et kanep selliseks hambapastaks muutuks. Kes tahavad, suitsetavad nagunii praegugi ja kes ei taha, need vaevalt, et ka siis hakkaksid suitsetama, kui see legaalne on. Okei, arvatavasti esimestel aastatel oleks palju huvi pärast proovijaid, aga üsna peagi ma usun, et see ühtlustuks.

Märt said...

Mugav kui sellised artiklid ühte kohta kokku otsitud on.
Tegid vist natuke uurimistööd :)
Hea näha, et selliseid positiivseid artikleid avaldatakse lehtedes ja kommentaarid olid nendel ka mõistlikupoolsed

märt said...

Muidu saaks küsitlusi ka otsida ja välja tuua, et näha millal ja mis ajalehes või saidil oldi vabameeelsemad kanepi osas.

Anonymous said...

Tere, jõudu!

Alloleva artikli teine kommentaar on väga muhe:

kanep ja libud vabaks! aitab maffia nuumamisest

Lasnamäe korteris kanepit kasvatanud meest karistati tingimisi vangistusega

Naljaga pooleks öeldud, aga mingi tõetera sees.

Anon said...

(legaalseks ja) maksu alla.

Anon said...

Neli protsenti täiskasvanutest kasutab kanepit

Üks Kõik said...

Aitäh viidete eest ja see on hea, kui need artiklid siin kommentaarides olemas on, aga postitusse ma tahaksin panna sellised artiklid, kus artikli autoril on endal mingisugune pooldav arvamus olemas.

Märt said...

Sinu viidetest leidsin 2 liberaalsemat saiti, kus sain oma kanepipostitust reklaamida :). Mini enesereklaami faas mul hetkel. Üllatavalt vähe liberaalseid saite on peale kanep.info

Anonymous said...

legaalne või mitte suitsetame me ikka seda niiet suht ükskõik kas legaalne v illegaalne :)